Jak zdobyć wizę do Iranu?

Iran nie jest zbyt popularnym kierunkiem dla polskich turystów, a kłopot ze zdobyciem wizy wielu zniechęca. Ale PodrozZaUsmiech.pl jest przecież po to, żeby wytyczać nowe szlaki i dzielić się wrażeniami. Chcieliśmy zdobyć Damavand 5610m i poznać pamiątki kultury perskiej.

Droga do zdobycia Irańskiej wizy jest uciążliwa, ale też możliwa do pokonania dla osoby wykazującej się odrobiną uporu.

Na początek informacje ogóle.

Są różne rodzaje wizy: turystyczna, biznesowa, pielgrzymkowa i wiele innych. Nas oczywiście interesowała turystyczna, wiec będę pisał tylko o niej. Czytaliśmy o możliwości uzyskania wizy na lotnisku w Teheranie (on arrival), ale nie znaleźliśmy takich informacji na stronie ambasady i nie chcieliśmy ryzykować. Pozostała dość mozolna procedura ubiegania się o nią na stronie internetowej Ministerstwa Spraw Zagranicznych Departamentu Wiz Elektronicznych. Opiszę procedurę, która obowiązuje w lipcu 2023r.

  1. Występujemy on-line o Grand Visa Notice (GVN)
  2. Po otrzymaniu GVN (to nie jest jeszcze właściwa wiza!) uzupełniamy dokumenty
  3. Zabieramy GVN, paszport, opłatę za wizę, ubezpieczenie i jedziemy do ambasady, gdzie otrzymujemy wizę elektroniczną (tą właściwą 🙂

Na około 3-4 miesiące przed podróżą musisz wystąpić o Grand Visa Notice drogą elektroniczna do Ministerstwa Spraw Zagranicznych Departamentu Wiz Elektronicznych. (GVN jest ważna 2 miesiące, właściwa e-visa 3 miesiące, to znaczy, że od wydania GVN musisz postarać się o właściwą e-wizę w ciągu 2 miesięcy, a od otrzymania e-wizy masz 3 miesiące na wjazd do Iranu)

On – line

Tu jest adres strony, na której aplikujesz o GVN https://evisa.mfa.ir/en/ . Proponuje zapoznać się z podstawowymi informacjami (strona w j. angielskim), a następnie przejść do wypełnienia samego wniosku Rejestr zgłoszeń (mfa.ir) Sam wniosek jest stosunkowo prosty. Kłopoty zaczynają się przy detalach. Największe wyzwanie to skan paszportu i zdjęcia osobistego. W całej litanii uwag co musisz posiadać i przygotować jest też odsyłacz do programu sprawdzającego, czy wasze skany/zdjęcia odpowiadają standardom Image tools (mfa.ir)

Można sprawdzić czy to, co chcesz wysłać, jest właściwie skopiowane. Niestety ten program zatwierdza także zdjęcia odrzucane później przez konsulat, albo odrzuca te same zdjęcia jako niezgodne. To zajęcie na prawdę dla upartych! Na pocieszenie – na tym etapie nie ponosisz żadnych kosztów. Najwięcej kłopotu sprawiło nam dopasowanie rozmiaru skanu i zdjęcia. Nie będę powtarzał informacji ze strony irańskiej, bo ją i tak przeczytasz – podpowiem, że najlepiej skopiować zdjęcie osobiste z paszportu, a jeśli się nie uda to użyć takiego samego zdjęcia bez znaków umieszczonych na paszporcie. Trzem osobą z naszej ekipy przeszło zdjęcie paszportowe, a czwartej było ciągle odrzucane. Możemy się tylko domyślać, że problemem był znaczek „RP” na środku twarzy.

Dylematy budzą też informacje o adres hotelu, czy numer telefonu, którym będziemy dysponować w Iranie. Te dane nie były jednak weryfikowane i trzeba było po prostu zapełnić rubryki.

Na pocieszenie bez problemów dodzwoniliśmy się do ambasady i uzyskali dość pomocne porady. Podobnie było z mailami – odpowiedzi przychodziły stosunkowo szybko.

Jeśli wniosek zostanie zaakceptowany to GVN przychodzi na maila w ciągu kilku dni, a zdarzyło nam się też z dnia na dzień. Co do informacji, że trzeba korzystać z irańskich pośredników, które bardzo często znajdowaliśmy w necie, uważam je za nie aktualne. Z całą pewnością można utknąć przy wypełnieniu formularza, zniechęcić się przy kolejnej odmowie (Kasia podchodziła 4 razy), ale jeśli masz wystarczająco dużo uporu powinno sie udać. Jeśli ci się nie uda polecam jedną z agencji; Touran Zamin, Revaling Persia, 1stQuest lub Kay2Persia. Powinieneś się jednak liczyć z dodatkową opłatą od 30 do 70 Euro.

GVN to nie jest właściwą wizą. Dopiero teraz musisz skompletować bilet lotniczy, ubezpieczenie podróży koniecznie obejmujące Iran i transport zwłok 🙂 i oczywiście paszport ważny co najmniej 6 miesięcy. Zwróć uwagę, by w ubezpieczeniu wyszczególniony był Iran, a nie „wszystkie kraje świata”

Opłata za wizę

Kolejny haczyk to opłata za wizę, którą robisz jeszcze przed udaniem się do ambasady. Musisz iść do Banku PKO BP (tylko do tego!) i dokonać przelewu przy okienku 50 Euro na konto ambasady. Żadna inna forma nie wchodzi w grę. Nie daj się przekonać pani w okienku, że taniej będzie przez internet (koszt przelewu w PKO to około 40zł) albo w innym banku. W tytule przelewu musi być imię, nazwisko i nr paszportu. Możesz zaoszczędzić, wykonując przelew dla więcej niż jednej osoby.

Ambasada Iranu
ul.Królowej Aldony 22
03-928 Warszawa

PKO Bank Polski
Rachunek w walucie euro: PL 56 1440 1387 0000 0000 1014 0293    
swift: BPKOPLPW

Teraz jest już z górki. Zabierasz:

  • Grand Visa Notice
  • paszport ważny co najmniej 6 miesięcy
  • potwierdzenie opłaty 50 Euro za wydanie wizy
  • ubezpieczenie

i jedziesz do Ambasady w Warszawie. Można oczywiście ubiegać się o wizę w innej ambasadzie niż polska. Czytaliśmy o konieczności posiadania biletu w dwie strony przy wydawaniu wizy. Nas nikt o niego nie prosił. Od 2018r. Iran wystawia e-wizy, czyli nie zostawia żadnego śladu w paszporcie. Informacja bardzo ważna dla tych, którzy podróżują po świecie. Wcześniej wiza irańska uniemożliwiała wjazd np. do Izraela.

Ambasada jest czynna od poniedziałku do piątku od 8.00 do 16.00. Pamiętaj, że Ambasada może być zamknięta w dni świąt irańskich 🙂

Twoim oczom ukaże się mało ciekawy budynek, którego wnętrze przypomina aranżację z lat głębokiego PRL-u. Najważniejsze jednak, że pani po sprawdzeniu dokumentów wraca z wizą po kilku minutach. Teraz granica Iranu jest już przed tobą otwarta 🙂



Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *