Muxia – czy warto iść na pielgrzymkę?

Muxia to małe miasteczko położone na Wybrzeżu Śmierci. (Costa da Morte). Nazwa, pochodząca od rozbitych statków, nie jest zachęcająca, ale to jedno z najpiękniejszych miejsc, jakie widziałem.
Tradycją pielgrzymki do Santiago de Compostela jest przedłużenie jej o drogę do Finisterre (finis terrae – koniec ziemi) lub do Muxii. Obydwie miejscowości to wysunięte w ocean półwyspy z niesamowitą linią brzegową pokrytą olbrzymimi głazami. To tutaj pielgrzymi dokonywali ceremonialnego obmycia w wodach oceanu i kończyli pielgrzymkę.

Jak dotrzeć do Muxi?


Piesza droga to dodatkowe trzy dni wędrówki. My zdecydowaliśmy się na dojechanie do Muxii autobusem. Trasę obsługuje linia Ferrin z dworca autobusowego w Santiago de Compostela. Bilet kupuje się u kierowcy, a droga zajmuje półtorej godziny. Uwaga organizacyjna – w połowie drogi czekała nas przesiadka do mniejszego autobusu. Koszt to około 7 Euro w jedną stronę. Wyjechaliśmy z Santiago o 8.45, a z powrotem z Muxii 14.30. Lepiej pilnować godzin odjazdu, bo na tej trasie są tylko dwa połączenia dziennie!

Do Fisterry jest więcej autobusów obsługiwanych przez Monbus. Droga nieco dłuższa. To w Fistrra znajduje się słupek „0,0 km” wskazujący koniec drogi pielgrzyma.


W Muxii trzeba koniecznie zarezerwować czas na podziwianie niesamowitych widoków. Skaliste wybrzeża z potężnymi głazami naprawdę robią wrażenie. Najbardziej spektakularne są w okolicy dość dużego sanktuarium maryjnego (Santuario de Nosa Señora da Virxe da Barca) i znajdujacego się obok Kamienia Abalar mającego symbolizować łódź Matki Bożej. To po prostu trzeba zobaczyć!

Bezkres oceanu, surowe skaliste wybrzeże i świadomość, że dalej iść się już nie da mają być dla pielgrzyma tłem do przemyśleń na temat pielgrzymki, jej celu i tego co wniosła do jego życia.
Innymi atrakcjami są piękne, choć nie duże, plaże, nadbrzeżna promenada i liczne restauracje. Kilka godzin spędzonych tutaj urozmaiciła nam kąpiel w zimnym Atlantyku 🙂

Pielgrzymka Santiago-Muxia-Fisterra-Santiago


Bardzo ciekawą opcją pielgrzymki jest wyjście z Santiago, dotarcie do Muxi, a stamtąd do Fisterry i zakończenie wędrówki ponownie w Santiago. Spełniamy wtedy wszystkie warunki do wydania Composteli – oficjalnego certyfikatu potwierdzającego Camino de Santiago (więcej tutaj).


My chcemy podzielić się innym pomysłem. Wyjazd z Santiago autobusem do Muxii, przejście wzdłuż Costa da Morte ok. 30 km i nocleg w Fisterra. Trasa jest oznakowana słupkami camino i zapowiada się naprawdę ciekawie.


Dzień spędzony na wycieczce do Muxii był jednym z milszych w czasie naszej wyprawy. Szkoda nam było tylko tego, że nie dotarliśmy tu pieszo.