Cusco – co warto wiedzieć przed podróżą do serca Peru

Gdybym miał wskazać tylko jedno miejsce, do którego chcę wrócić w Peru, byłoby to z całą pewnością Cusco. Niegdyś stolica państwa Inków, którego nazwę można przetłumaczyć jako Pępek Świata, w XVI wieku została przekształcona przez hiszpańskich konkwistadorów w chrześcijańską metropolię. Atrakcje Cusco to połączenie zupełnie odmiennych kultur, a ich wpływ na architekturę i kulturę widać na każdym kroku. Samo Cusco jest obecnie dużym miastem, zamieszkałym przez pół miliona osób.

Największe atrakcje:

Plaza de Armas to centralne miejsce z przylegającymi kościołami, kamienicami, mnóstwem restauracji i sklepów. Jest to jednocześnie najlepszy punkt orientacyjny do zwiedzania miasta. Na jego środku znajduje się charakterystyczna fontanna, otoczona schodami, bujną zielenią i setkami turystów. Otaczają ją budynki z pięknymi, drewnianymi balkonami oraz dwa duże kościoły: Iglesia de la Compañía de Jesús i opisane poniżej archikatedra.

Odbywają się tu lokalne targi, pokazy, koncerty, a kilka razy dziennie w tym miejscu swój początek mają darmowe wycieczki „Free Walking Tour” z przewodnikami mówiącymi po hiszpańsku i angielsku (napiwki wręcz obowiązkowe). Na placu znajduje się także grób zamordowanego przez konkwistadorów Tupaca Amaru II. Tupac stał się bohaterem, ponieważ sprzeciwiał się kolonizacji przez Hiszpanów, za co został brutalnie zamordowany.

Dość szybko naszą uwagę przyciągnęła tęczowa flaga. Pierwsze skojarzenie padło na działalność ruchów LGBTQ. Jest to jednak flaga miasta Cusco, używana od końca lat 70 XX wieku. Mieszkańcy Cusco są z niej bardzo dumni i uważają ją za symbol podkreślający jedność mieszkańców Andów z kulturą Inków. Nie przeszkadza im nawet kwestionowanie tego, czy taka flaga mogła być używana w imperium Inków.

Bazylika Archikatedralna Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny

(Catedral Basílica de la Virgen de la Asunción)

Archikatedra to najważniejsza świątynia katolicka w Cusco, a zarazem jedna z najstarszych na kontynencie. Budowa rozpoczęła się z inicjatywy hiszpańskich kolonizatorów w 1560 roku, a zakończyła po niemal stu latach. Kościół zbudowano z kamieni, pozyskanych po zburzeniu inkaskich budynków. W jego wnętrzu znajduje się obraz autorstwa Marcosa Zapaty, przedstawiający biblijną scenę Ostatniej Wieczerzy, na której widać Jezusa i 12 Apostołów przy stole. Obraz stał się sławny za sprawą peruwiańskiej wersji posiłku, na której ukazane zostały tradycyjne dla tutejszej społeczności potrawy, na przykład świnka morska. Wstęp do katedry jest płatny 40 soli.

Coricancha

Słowo to w języku keczua oznacza „Złoty Dziedziniec” i odnosi się do świątyni poświęconej Słońcu. Jej ściany miały być kiedyś pokryte złotem. Ten duży kompleks w czasach panowania Inków odgrywał istotną rolę, służąc jako miejsce koronacji i pochówku władców. Część oryginalnych murów jest znakomicie zachowana, a widok dużych bloków skalnych, idealnie do siebie dopasowanych, robi ogromne wrażenie. Jak zwykle w przypadku tego typu budowli, Inkowie nie wykorzystywali do ich stawiania żadnej zaprawy murarskiej. Dzięki ekspozycji wnętrza kamiennych bloków, pełnych zatrzasków i kanalików, można docenić niewiarygodną precyzję obróbki kamieni przez inkaskich budowniczych.

Po zdobyciu Cuzco przez hiszpańskich konkwistadorów pod wodzą Francisca Pizarra w 1534r Coricancha została splądrowana, a zrabowane złoto wywiezione do Hiszpanii. Następnie olbrzymi kompleks budowli przekształcono w klasztor dominikanów i wzniesiono tu kościół św. Dominika. Klasztor ten uległ zniszczeniu podczas trzęsienia ziemi w 1950, jednocześnie jednak odsłonięte zostały mury dawnej świątyni.

Żeby zwiedzić Świątynie Słońca (Koszt to 15 Soli) należy wejść do klasztoru dominikanów. Wejście od strony głównej ulicy Av. El Sol prowadzi tylko do muzeum.

Saqsaywaman

Na wzgórzach, na północ od centrum, znajdują się inkaskie ruiny. Wycieczka do nich to dość mozolne podejście pod górę. Mniej wytrwali mogą skorzystać z taksówki. Najsłynniejszym kompleksem jest Saqsaywaman (najtąńszy bilet 70 soli). Z niedowierzaniem oglądaliśmy potężne, ułożone kaskadowo, wysokie mury zbudowane za pomocą ogromnych, perfekcyjnie dopasowanych kamieni. Nie można pominąć też najatrakcyjniejszego tarasu widokowego na całe Cusco. Kolejne stanowiska archeologiczne, które można odwiedzić, to Q’enco, Puka Pukara oraz Tambomachay. O ile do ruin Saqsaywaman i Q’enco można dostać się pieszo (choć to dość wyczerpująca wędrówka na szczyt wzgórza), to dwa pozostałe kompleksy są znacznie bardziej oddalone.

San Blas – Najpiękniejsza Dzielnica Cusco

Najbardziej urokliwa część miasta, pełna kwiatów, kawiarni, niewielkich sklepików i hoteli. Możemy tu znaleźć kolorowe murale, miniaturowe ogrody na ścianach lub w dzbanach i opisane już wcześniej kolorowe flagi. San Blas jest pełna turystów, ale także Peruwianek ubranych w tradycyjne stroje z towarzyszącymi lamami, chętnie pozujących do zdjęć w nadziei na drobne napiwki. Dzielnica urzeka wąskimi uliczkami, często o bardzo dużym nachyleniu, i budynkami kolonialnymi.

To właśnie w tej dzielnicy znajduje się uliczka Hatunrumiyoc, utworzona przez potężne inkaskie mury, w których największe uznanie budzi kamień z dwunastoma kątami. Precyzja, z jaką Inkowie dopasowywali do siebie olbrzymie głazy, jest wręcz niewiarygodna. Przez San Blas wiedzie droga do punktu widokowego na Plaza San Cristobal.

Jak dostać się do Cusco?

Podróż samochodem z Limy to 1100 km dróg niezbyt najlepszej jakości, zajmująca około dwóch dni. Z większości dużych miejscowości odchodzą autobusy do Cusco. Można zwiedzać kraj przez okna autobusu albo upolować nocny przejazd. Bilety można zarezerwować za pośrednictwem Busbud. Sugerujemy jednak, żeby skorzystać z samolotu.

Samolot do Cusco

Międzynarodowe lotnisko w Cusco (kod CUZ) znajduje się dość blisko centrum. Obsługuje loty do większości dużych miast w Peru. Z Limy lot do Cusco trwa około godziny. Linie lotnicze, które można tu spotkać to: Avianca, Viva Air, Sky Airline, LATAM, Peruvian i Star Peru.

Uwaga praktyczna: Na lotach wewnętrznych odprawa ma charakter zautomatyzowany. Po kupieniu biletów należy się odprawić, a na samym lotnisku wygenerować papierowy bilet i naklejkę na bagaż. Podobnie samemu trzeba oddać bagaż w bramce. Nasz limit bagażu wynosił co prawda 24 kg i musieliśmy go rygorystycznie przestrzegać nie chcąc narazić się na dodatkowe opłaty. Na pokład można było zabrać bagaż podręczny do 40 cm. Z lotniska do centrum najwygodniej dostać się taksówką (20-30 soli).

Pociągiem do Cusco

Nie ma bezpośredniego połączenia pomiędzy Limą a Cusco. Za to linia kolejowa między Puno a Cusco na pokładzie Andean Explorer jest uznawana za jedną z najpiękniejszych przejażdżek pociągiem na świecie. Jest to doskonały wybór dla kogoś, kto chce połączyć Cusco z Jeziorem Titicaca. Podróż z Puno do Cusco zajmuje około 10 godzin.

Być w Cusco i nie zjeść świnki morskiej?

To najbardziej charakterystyczna i najbardziej znana potrawa tego regionu. Jeść, czy nie jeść, pozostawiam do Waszego uznania. Napiszę tylko, że mięso jest bardzo delikatne, ale jest go mało. Niewiele mniej emocji budzi mięso alpaki – również smaczne. Do lokalnych specjałów należy także quinoa (odmiana kaszy), najróżniejsze odmiany ziemniaków z których Peruwiańczycy są bardzo dumni, kukurydza, popularny w całym Peru kurczak. Warto spróbować typowego dla Peru napoju z fioletowej kukurydzy – Chicha Morada, piwa Cusqueña oraz drinka Pisco Sour.

Kiedy lecieć do Cusco?

Pogoda w Cusco jest względnie stabilna przez cały rok. My odwiedziliśmy je w lipcu, czyli okresie najniższych temperatur. Wtedy ryzyko deszczowych dni jest minimalne, ale chłód, szczególnie w górach, potrafi być dokuczliwy. Trzeba uwzględnić też specyfikę peruwiańskich hoteli. Zwykle są nieogrzewane, a szczelność okien zostawia wiele do życzenia. Może być Wam zimno w nocy. Atrakcyjnie turystycznie jest listopad, z barwnym świętem Halloween, a kilka dni później, 4 listopada, święto rewolucjonisty i bohatera narodowego Tupaca Amaru II. Oba święta są hucznie obchodzone.

Czy w Cusco mogę płacić kartą?

W większości punktów płatność kartą jest bez problemu, a przelicznik jest porównywalny z kantorem. Niestety kartki informujące, że płatność jest tylko gotówką, można spotkać nawet w obiektach turystycznych – lepiej mieć przy sobie gotówkę. Na głównej alei Avenida el Sol znajdziecie kilkanaście kantorów.

Cusco czy Cuzco?

Obie formy są poprawne i można ich używać zamiennie. Cusco jest oficjalną nazwą używaną w języku hiszpańskim w Peru.

Podsumowanie

Cusco to miejsce, które łączy historię, kulturę i spektakularne widoki, a jego wyjątkowa atmosfera przyciąga turystów z całego świata. Spacerując po wąskich uliczkach, podziwiając starożytne ruiny i ciesząc się lokalnymi specjałami, można poczuć się, jakby przeniosło się do innej epoki. Miasto to jest także doskonałą bazą wypadową do dalszych podróży po Peru – szczególnie do Machu Picchu, Świętej Doliny Inków czy na wyżyny Andów. Warto pamiętać, że Cusco leży na wysokości ponad 3400 m n.p.m., więc przyjeżdżając tu, warto zadbać o aklimatyzację, szczególnie jeśli planujemy aktywnie zwiedzać region.

Zachwycające widoki, unikalna mieszanka kultur, a także gościnność mieszkańców sprawiają, że Cusco jest jednym z tych miejsc, do których chce się wracać. Niezależnie od tego, czy preferujesz intensywne zwiedzanie, wędrówki po górach, czy po prostu chcesz poczuć lokalny klimat – Cusco ma do zaoferowania coś dla każdego. Przygotuj się na niezapomniane wspomnienia!

Na więcej zdjęć zapraszamy do galerii.



1 thought on “Cusco – co warto wiedzieć przed podróżą do serca Peru”

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *