Indie – poradnik podróżnika

Indie są krajem, który nikogo nie pozostawia obojętnym. Wizyta na subkontynencie to solidna dawka mocnych wrażeń, po których część ludzi marzy o powrocie, a część jest pewna, że nigdy więcej nie chce postawić tam stopy. Jak zrobić, żeby nasza podróż była niezapomniana w pozytywnym sensie tego słowa? Oto dziesięć kwestii, które warto wziąć pod uwagę.

1. Problemy żołądkowe

Prawie każdy, kto pojedzie do Indii, prędzej czy później musi zmierzyć się z problemami natury gastrycznej. Nasze żołądki muszą się przyzwyczaić do nieco innej flory bakteryjnej. Poza tym warunki higieniczne panujące na zapleczach indyjskich restauracji prawdopodobnie wzbudziłyby panikę wśród kontrolerów sanepidu. Kiedy przydarzy nam się biegunka, zazwyczaj wystarczy poczekać dwa, trzy dni i przechodzi ona sama. Oczywiście warto wtedy ograniczyć ilość posiłków i pić elektrolity. Kiedy jednak biegunka nie mija, a dodatkowo pojawia się gorączka, warto udać się do lokalnego lekarza. Dobrze jest też stosować profilaktykę i po prostu jak najczęściej myć/odkażać ręce.

2. Woda

Indie to kraj, w którym panuje dosyć gorący klimat, w związku z czym często chce się pić. Trzeba jednak być ostrożnym. Woda z kranu może okazać się szkodliwa, ponieważ bytują w niej różne nieprzyjazne drobnoustroje, takie jak ameba. Dlatego należy uważać również na lód dodawany do drinków czy napojów owocowych, często bowiem bywa pozyskiwany ze zwykłej kranówki. Powszechnie dostępna i tania jest jednak woda butelkowana, którą można pić bezpiecznie.

3. Nachalni sprzedawcy

Indie to kraj, w którym handluje się od wieków i sprzedawcy doskonale znają swój fach. Mają poczucie, że są w stanie sprzedać każdemu wszystko i nie zawsze interesuje ich czy jesteście zakupami zainteresowani. W radzeniu sobie z takimi sytuacjami pomaga żelazna konsekwencja, trzeba twardo powtarzać „nie, nie jestem zainteresowany” i najlepiej przyspieszyć kroku. Zazwyczaj po pewnym czasie nawet indyjscy sprzedawcy odpuszczają.

4. Naciągacze

Kolejnym problemem często napotykanym w Indiach są wszechobecni naciągacze. Chętnie pomogą w zakupie biletu na pociąg/rezerwacji pokoju hotelowego/znalezieniu dobrej restauracji. Należy jednak uważać – prawie zawsze jest to oszustwo, a polecone usługi będą nas kosztowały znaczenie więcej niż w rzeczywistości. Zdecydowanie warto wcześniej poczytać w Internecie relacje innych podróżników i samemu dowiedzieć się jakie są ceny. Dobrze jest też wiedzieć, że rezerwacji noclegów czy zakupu biletów na pociąg można dokonać samodzielnie w sieci.

Autor w trakcie zakupów w Delhi

5. Bagaż i transport

Częstym błędem popełnianym przez turystów przyjeżdżających do Indii jest zabieranie ze sobą zbyt dużego bagażu. Jeśli planujemy robić coś więcej niż leżenie na plaży i chcemy trochę zwiedzić indyjski subkontynent, wielka walizka będzie sporym utrudnieniem. Na miejscu można natomiast kupić praktycznie wszystko, i to często taniej niż w Polsce. Samo przemieszczanie się po Indiach stanowi jedną z największych atrakcji tego kraju. Duże odległości warto pokonywać samolotami lokalnych linii lotniczych, a po miastach podróżować słynnymi trójkołowymi rikszami. Zabiorą nas one wszędzie a dzięki niewielkim rozmiarom są wręcz doskonałe do przeciskania się przez legendarne indyjskie korki.

6. Gotówka

Płatność kartą jest oczywiście możliwa w Indiach, ale warto pamiętać, że nie wszędzie. Na bazarach, w mniejszych miejscowościach, w lokalnych knajpkach, zdecydowanie częściej płaci się gotówką. Dobrze jest wymienić trochę dolarów czy euro na indyjskie rupie zaraz po przylocie i mieć ich zawsze zapas w zanadrzu. Na pewno kartą nie zapłacimy rikszarzowi, który przewiezie nas przez Delhi czy inne indyjskie miasto!

7. Wiza

Indie to kraj, który słynie z rozbudowanej biurokracji i dotyczy to także przepisów wizowych. Zdecydowanie nie należy liczyć, że dostaniemy pieczątkę wjazdową na lotnisku, tak jak to ma miejsce na przykład w Tajlandii. Przed wyjazdem, jeszcze w Polsce, należy wypełnić specjalny wniosek i dopiero po jego akceptacji możemy ruszyć w drogę. Od jakiegoś czasu rząd Indii wprowadził pewne ułatwienia, i można wszelkie formalności wykonać przez internet, jednak nie oznacza to, że możemy zupełnie ich uniknąć. Uwaga! W związku z pandemią Covid-19 Indie aktualnie zawiesiły zupełnie wydawanie wiz turystycznych.

8. Szczepienia

W Indiach wciąż występuje wiele chorób, które w Europie stały się historią. Dlatego dobrym pomysłem jest wykonać przed wyjazdem kilka szczepień. W tym celu należy udać się do odpowiedniej przychodni pamiętając przy tym, że niektóre szczepienia należy zrobić z pewnym wyprzedzeniem oraz że ich łączny koszt może wynieść nawet do 1000 zł. Polecanymi szczepieniami są na przykład te na błonicę, tężec czy dur brzuszny. Od niedawna jest też możliwość zaszczepienia się na cholerę (szczepionka doustna).

9. Bezpieczeństwo kobiet.

Dość trudnym, ale koniecznym do omówienia tematem, jest bezpieczeństwo pań, zwłaszcza tych, które podróżują samotnie. Wśród Indusów panuje stereotyp, że białe turystki są otwarte na przygodne kontakty seksualne i w związku z tym młodzi mężczyźni często zaczepiają dziewczyny. Zazwyczaj kończy się na aluzjach i niedwuznacznych propozycjach, ale zdarzają się też przypadki bardziej bezpośrednich działań ze strony panów. Dlatego lepiej jest podróżować w większej grupie, a na pewno unikać spacerowania samotnie nocą.

10. Kawa i herbata.

Ciekawostką, która może zaskoczyć turystę z Polski w Indiach jest sposób w jaki Indusi piją herbatę i kawę. Otóż wcale nie tak łatwo jest dostać napoje, które dobrze znamy z Europy. Herbata (nazywana w Indiach „ćaj”) jest zawsze bardzo słodka i zawiera dużą ilość mleka. Jeśli powiemy, że chcemy czarną herbatę, często spotykamy się ze zdziwieniem i nie zawsze jest możliwość, żeby nasza prośba została spełniona. Muszę rozczarować też kawoszy. Indyjska kawa to również słodki ulepek, w którym więcej jest mleka niż kawy. Jeśli chcemy napić się czegoś co ma w sobie solidną zawartość kofeiny, musimy udać się do którejś z zachodnich sieciówek, na przykład do Starbucksa. Trzeba jednak pamiętać, że koszt „prawdziwej” kawy często przekracza cenę obiadu w indyjskiej restauracji.

Więcej informacji o podróżowaniu po Indiach znajdziecie tutaj

Na więcej zdjęć zapraszamy do galeriiDodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *